22 Şubat 2018 Perşembe

KÜRT HALKI İKİ ATEŞ ARASINDA: “YAN CİZRE YAN!..”

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 10:46

6-7 Ekim’de, HDP Eş Başkanı Seladdin Demirtaş’ın çağrısı ile PKK/HDP yandaşları sokağa dökülmüş ve dindar Kürt halkına karşı katliam gerçekleştirmişti… Şırnak’ın Cizre ilçesinde çekilen görüntüler, 6-7 Ekim Kobani bahaneli katliamda “Kürt halkının nasıl iki ateş arasında bırakıldığını gözler önüne seriyor.

HDP Eş Başkanı S.Demirtaş ABD ziyareti sonrası halkı sokağa çağırmış ve “sokakları Kobani’ye çevirin” talimatı vermişti. Hazrlıkları çok önceden yapılmış bir plan dâhilinde, Demirtaş’ın bu çağrısı ile birlikte PKK/HDP yandaşları sokağa dökülmüş ve dindar Kürt halkını hedef almıştı. Kurban bayramı şehitlerinin yanı sıra, sırf sakallı yada eşi çarşaflı olduğu için onlarca Kürt katledilmiş ve Kürt halkının dükkanları yağmalanıp, yakılmıştı.

Ortaya çıkan yeni görüntüler Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen 6-7 ekim katliamında devletin güvenlik güçlerinin de PKK/HDP ile aynı amaç doğrultusunda hareket edip, adeta ateşe benzin dökerek dindar Kürt halkını iki ateş arasında bıraktığını ortaya koydu.

Devletin güvenlik güçleri 6-7 Ekim Kobani bahaneli katliamda, olaylara müdahale etmeyerek ve sokakları silahlı PKK yandaşlarına bırakarak, dindar Kürt halkının katledilmesine göz yummuştu. Buna karşın sokağa dökülen eli silahlı PKK/HDP yandaşları da bazı banka şubesi ve okullar dışında, özellikle devlet kurumlarını hedef almayıp, yalnızca dindar Kürt halkını, Kürt halkının geleneksel eğitim kurumları olan medreseleri ve camileri hedef almıştı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde çekilen görüntüler, 6-7 Ekim Kobani bahaneli katliamda devletin güvenlik güçlerinin de “yan Cizre’m yan, yeter ki devlet baki kalsın” naraları eşliğinde olayları tırmandırarak ateşe benzin döktüğünü ve dindar Kürt halkını iki ateş arasında bıraktığını gözler önüne seriyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde çekilen görüntülerde bir polis, “yan Cizre’m yan, yeter ki devlet baki kalsın” sözlerini sarf ediyor.

Görüntülerde akrep tipi zırhlı aracın içinde bulunan iki polisin kovalar içerisinde bulunan onlarca gaz bombasını hedef gözetmeksizin peşi sıra ateşlediği görülüyor. Sokakta hiç kimsenin olmamasına rağmen dakikalarca devam eden gaz atışına daha sonra araç içinde bulunan başka bir polis ise “lan bitirmeyin lan tamam bir durun, az bulut dağılsın. Gaz arıyoruz sonra” dediği görülüyor.

Görüntülerde ayrıca  “Cizre yanıyor” sözlerine bir polisin “yansın… yansın yapacak bir şey yok ya, yeter ki devlet baki kalsın. İşte bu ya… yan Cizre’m yan, yan Cizre’m yan, yapacak bir şey yok” dediği görülüyor.

Bu görüntüler bir kez daha, devletin 6-7 Ekim katliamından önceden haberdar olduğunu ve sokakları bilinçli bir şekilde PKK/HDP yandaşlarına terk ettiği iddialarını gündeme getirdi.

Öte yandan Şırnak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Cizre ilçesinde görevli 4 polisin, 6- 7 Ekim olaylarındaki müdahaleler esnasında zırhlı araç içerisindeki olumsuz konuşma, davranış ve gaz kullanmalarına ilişkin sosyal medyada yayınlanan görüntüleri ile ilgili idari soruşturma açıldığı belirtildi.

İsim * E-posta
Başlık
Yorum *
Kodu Giriniz * 7994 >>